KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 12948086
*
nr 1294 8086
Tore Wideryd
(1908-1992), Sverige
Gouache, "Corse", Fiskare i hamn. Motivet: 21x32 cm
Tore Wideryd, född 1908 i Stockholm, död 1992, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 december 2019
kl 18:20:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/12 08:53:01
1
500 kr
2/12 18:10:43
2
350 kr
2/12 18:10:43
1
400 kr (Budbetjänt)
2/12 18:11:49
2
500 kr
2/12 18:11:49
1
500 kr (Budbetjänt)
2/12 18:15:23
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Tore Wideryd
Tore Wideryd, född 1908 i Stockholm, död 1992, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Tore Wideryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare i hamn gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tore wideryd täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Tore Wideryd
Tore Wideryd, född 1908 i Stockholm, död 1992, svensk målare och tecknare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Tore Wideryd
nr 1294 8086
Tore Wideryd
(1908-1992), Sverige
Gouache, "Corse", Fiskare i hamn. Motivet: 21x32 cm
Tore Wideryd, född 1908 i Stockholm, död 1992, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 december 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/12 08:53:01 | 1 | 500 kr |
2/12 18:10:43 | 2 | 350 kr |
2/12 18:10:43 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
2/12 18:11:49 | 2 | 500 kr |
2/12 18:11:49 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
2/12 18:15:23 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Tore Wideryd
Tore Wideryd, född 1908 i Stockholm, död 1992, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Tore Wideryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare i hamn gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tore wideryd täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34